Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
KÜRT’lerin ÇALINAN BAYRAMI: NEVRUZ BAŞKALDIRI ve HAKSIZLIĞA İSYAN ETME’nin İFADESİ dir

KÜRT’lerin ÇALINAN BAYRAMI: NEVRUZ BAŞKALDIRI ve HAKSIZLIĞA İSYAN ETME’nin İFADESİ dir

HERŞEYiMiZi ÇALDIN BEYAZ ADAM.! 

Dilimizi Çaldın (kart, kürt, kürt ve asimilâsyon politkaları)

Coğrafyamızı Çaldın (4.000 köyü yakıp bizi diyarımızdan kovup korucuları Toprak ağası yaptın)

insanlarımızı çaldın (faili MEŞHUR cinayetler ve asit kuyularında erittin bizi)

Canlarımızı Çaldın (ROBOSKİ’de Yasal Bombalarla, Devletin Resmi kurşunlarıyla can evimizden vurdun bizi Beyaz Adam)

Paramızı Çaldın (işadamlarımızı cazibeli çekici tekliflerle metropollere çekip bölgemizi yatırımda riskli Bölge ilan edip Sigorta şirketlerini Burdan kaçırdın)

Düşlerimizi Çaldın (Öylesine güzel Hayaller kurmuştuk ki Hepimizi Terörist ilan ettin)

Kültürümüzü Çaldın (Bize Türklüğü dayatıp her sabah “VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN” diye aç karna bağırttın da bağırttın)

inancımızı Çaldın (türklüğü ve muhafazakârlığı bize din diye empoze edip atalarını yücelttin, başkaları yapınca İŞGAL sen yapınca FETİH dedin)

Hazinemizi çaldın (ALBAYRAK larla donattın Memleketi)

HERŞEYİMİZİ ÇALDIN’da Eyvallah hesap günü Görüşürüz Beyaz Adam BAYRAMLARıMIZDAN NE İSTEDİN.!?

Bayramlarımızı ÇALDIN’da ONUN ANLAMINI NAPICAKSIN.!? Orada Senin zulmune başkaldırmanın manifestosu yazıyor Anlatabiliyor muyum Beyaz Adam.!

O kadar absürt Duruyor ki metroseksüel birinin ütülü elbiseleri ile ateşin Üzerinden atlaması ile bir Başkasının oğlunu KURBAN etmemek için zalim kan emici vampirler ile destansı Mücadelesi.

BAK SANA ZALİM DEHAK ile KAWA’nın HİKAYESİNİ ANLATAYIM GÖRECEKSİN TIPKI SEN.!

New (yeni) Roj-Roz (gün), baharın gelmesi ile birçok ulus bayram ve şenlik havasında Newroz’u kutlar. Fakat Newroz Kürt tarihi açısından yalnız bahar ve şenlik olarak değil aynı zamanda bir direnişin zafere kavuştuğu günün de kutlamasıdır.

Direnişin başlatıcısı Kawa (Kawayê Hesinker) isimli demircidir.

Bu hikâye Rojhelat (Doğu-İranda) Kürdistan’ında, Bakur (Kuzey-Türkiye ) Kürdistan’ında ve Başur (Güney-Irak) Kürdistan’ında şu şekilde anlatılır:

MÖ 612’de, Kürdistan’da Asurlu Dehak (Zuhak) isimli çok zalim bir hükümdar vardı. Dehak bir kayanın başında çok sağlam yapılmış bir kalede oturuyordu. Hükümdar Dehak pek çok vahşi hayvanlar ve yılanlar beslerdi. Kendisi gençlerin beyinlerini yediği gibi, hayvanlarına da yedirirdi. Kralı olduğu halkına her gün yenmek üzere hazırlanmış insan beyinlerinin kalesine getirilmesini emretmişti. Bu emre uyan halk, her gün için kralın kalesine hazırlanmış insan beyni götürmeye devam ediyordu. Bir süre sonra, halk bu insanlık dışı beslenmeyi aksattı. Dehak askerlerine, emrini aksatmış olan halkı toplayıp kalesine getirmelerini emretti. Böylece halk askerler tarafından toplanıp kaleye götürüldü. Kalede halktan birçoğu çocuklarını koruduğu için öldürüldüler.

 

Bir süre sonra daha çocuklarının beyinlerini yenilmek üzere hazırlayıp götüren halk, sonradan çocuklarını kurtarmak için bir yol buldular. Bu sırarda Hükümdar Dehak’ın askerleri halk arasında dolaşıp çocukların sayılarını devamlı tespit ettikleri için, halk kurtardıkları çocuklarını dağlara kaçırdı ve orada askeri eğitim verdiler.

Bir gün temizlenerek krala götürülen beyinde, bir kuzu tüyü çıktı. Bunun üzerine kral durumu anladı. Kral ondan sonra kendi askerlerinin, bizzat çocukları kesip beyinlerini hazırlayıp getirmelerini emretti. Bu emirden sonra, askerler çocukları kesip beyinlerini hazırlayıp krala götürüyorlardı. Bu durum böyle devam ederken, kralın oturduğu kaleden üç taş atılımı mesafesinde olan bir köyde Kawa adında bir demirci oturuyordu. Kawa kralın askerlerine silah ve savaş araçları yapardı. Demirci Kawa da yedi çocuğunun başını yenmek üzere hazırlayıp krala götürmek için vermişti. Sıra son çocuğuna geldiğinde, krala karşı tavır aldı. Depolarında bulunan savaş araçlarını çevre köylere dağıttı ve köylere çocuklarını ve mallarını alıp dağlara çekilmeleri çağrısında bulundu. Bu çağrı üzerine, tüm köyler boşaltıldı. Kralın askerlerinin gözleri önünde köyler bir anda viraneye döndüler.

Kawa, dağlarda toplanan köylülere, zalim hükümdardan intikam alınması ve zulmüne son verilmesi gerektiğini anlattı. Zalim kralın zulmü altında ezilen köylüler, Kawa’nın bu önerisi üzerine kraldan intikam almak için yemin ettiler. Dağlarda askeri eğitim görenler ve köylüler, Kawa’nın önderliğinde birleştiler.

Demirci Kawa’nın denetimindeki köylülerle savaşçılar, iki gün sonra dağlardan inerek zalim Kral Dehak’ın kalesini sardılar. Bir grup genç savaşçı gece gizlice kalenin duvarlarına tırmandı. Kalenin nöbetçilerini öldürdükten sonra, kale duvarları önünde bekleyen köylü ve savaşçılara kalenin kapılarını açtılar.

Açılan kalenin kapılarından en önde Demirci Kawa elinde bir mızrak ve kralın gırtlağını kesmek için yaptığı kılıçla içeriye girdi. Arkasından da köylü ve savaşçılar girdiler. Kalede kralın sistemi yıkıldıktan sonra çok sağlam olan bu kaleyi içinde bulunan her şeyi ile beraber ateş verip yaktılar. Köylüler ve savaşçılar yakılan kalenin alevleri etrafında sabahlara kadar çalıp eğlendiler. Böylece Demirci Kawa yönetimindeki köylüler ve savaşçılar Tiran’ın yönetimini yıkarak zalim kraldan kurtuluşlarını kutladılar.”

 

21 Mart, MÖ 612. İşte bu tarih Kürt halkının kurtuluş tarihi olarak bilinir ve kutlanılır.
Yazılı tarihlere göre 21 Mart 612 yılında Asurluların başşehri Ninova’yı Medler ve Kaldaharlar birleşerek aldılar.

Bu yazdığım bir mitos fakat bugün yaşanılanlar bu mitostan çok da uzak değil. Dehak dün de vardı bugün de var ve yalnız Kürt halkının başında değil Filistin’in de İran’ın da ve Türkiye’nin de başında bir Dehak var. Tüm uluslarda, Dehak’ın sömürdüğü yoksul halk ve çocuklar. Bu hiçbir yerde değişmez. Mitosta kralın çocuk beyini yemesi, iktidar için ölüme gönderilen yoksul halktan genç askerler, polisler. Ölen yine hep yoksullar, masumlar ama mitosta da olduğu gibi kazanan en sonunda çocuklarının ölümüne tahammül edemeyen anneler babalar olacak.

newroz 3

Çocuklar, kadınlar, yaşlılar bombalarla kurşunlarla katlediliyor, yaşam her zaman gruplar arasına sıkışmış ve eziliyor, yine bir Newroz daha yaklaşıyor. Ben bu Newroz’un Kürt tarihi açısından önemini anlattım ama Newroz doğanın ve birçok ulusun ortak olan tek bayramıdır. Hâlâ anlamıyor musunuz bu önemli günün neden baharda olduğunu? Tarih ve doğa bizleri barışmaya ve yenilenmeye çağırıyor. Bırakın elinizdeki silahları diyor, yaşam için yaşatmak için…

Tıpkı yaşamını yitiren Ermeni Sanatçı Aram Tigran‘ın dediği gibi “Dünya’ya bir daha gelirsem, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağım.” Aram Tigran aramızdan erken ayrılmış olabilir, fakat bizler hâlâ yaşıyoruz ve bu dileğini gerçekleştirebilecek güçteyiz, halkların ve doğanın yaşamı için.

XER HATİ NEVROZ

Newroz Pîroz Be!
Newroz Kutlu Olsun!

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMBu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.