• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
KORONAVIRÜS ve RUH HALİMİZ

KORONAVIRÜS ve RUH HALİMİZ

Dünya genelinde yaşanan salgın nedeni ile zor süreçlerden geçiyoruz.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçleri anlamlandırmak, kaygılarımızı doğru bir şekilde yönetmek ve zamanının tamamını evde geçirmek durumunda kalan çocuklarımızı konu ile ilgili açık ve doğru bir şekilde yönlendirmek oldukça önemli. Öncelikle çocuğunuzun yaş grubuna göre içinde bulunduğu gelişim sürecini göz önünde bulundurarak; virüs, hastalık, salgın vs. gibi kavramlarla ilgili sorduğu sorulara kısa ve anlaşılır yanıtlar vererek bu süreçte yapılması gerekenler hakkında çocuğa genel bir bilgi verilebilir.

Korona virüs nedeni ile evde zaman geçirmenin gerekliliği ile ilgili konular, çocuğun yaş grubuna göre oyun yardımıyla somutlaştırılarak anlatılabilir, çocuğun genel süreçle ilgili kaygılı ifadelerde bulunması halinde; taşıdığı kaygı üzerine konuşması ve duygularını daha açık bir şekilde yaşaması yönünde onu yönlendirebilirsiniz. Bu süreçte çocukların taşıdığı kaygı düzeyinin oranına göre davranışlarda genel bir değişim gözlenebilir; uyku düzeni, tuvalet alışkanlıkları gibi konularda problemler yaşanabilir ve çocuğunuzun size daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçebilirsiniz.

Öncelikle bir ebeveyn olarak içinde bulunduğumuz süreci kendi iç dünyamızda nasıl anlamlandırdığımız, bunu dışarı nasıl yansıttığımız, virüsle ilgili taşıdığımız kaygılarla başa çıkma şeklimiz, bu süreçte duygu ve düşüncelerimizin “farkında” olmamız oldukça önemli. Çünkü ev ortamında çocuk öncelikli olarak anne-babadan “ gözlemlediği” şekilde hareket eder ve kendisine uygun bir baş etme yöntemi benimser. Öncelikle bir ebeveyn olarak çocuğun sağlıklı gelişimini sürdürmek ve ev içerisindeki stres yönetemini doğru yönlendirmek adına, kaygı ve panik yaratacak haberlerden kaçınmak ve sosyal medyadaki gereksiz bilgi akışının dışında durmak oldukça önemli. Bu anlamda yaş grubuna göre çocuğun sosyal medya kullanımı ile ilgili düzenlemeler getirilebilir ve konu ile ilgili ev içinde ortak hareket etmek bir alternatif olabilir.

 

Çocuğun içinde bulunduğumuz süreci nasıl anladığı ve kavradığı ile ilgili sağlıklı gözlemler edinmek, müdahale edilmesi ve doğru yönlendirilmesi gereken noktaları zamanında anlamak; hayatın normale dönmesi halinde ilerleyen süreçte çocuğun sağlıklı bir şekilde sosyal hayatına devam etmesi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda ev ortamında ayrı odalarda farklı zamanlar geçirmekten ziyade, ortak hareket etme, ortak aktivitelerde bulunma, gündemin getirdiği olumlu-olumsuz haberle birlikte baş etme etme becerisi geliştirmek bu sürecin aile olma kavramı üzerine üzerimizde bıraktığı en büyük artı olabilir.

Çocuklarla birlikte bu süreci geçirmek zaman zaman sıkabilir ya da daha tahammülsüz hissettirebilir böyle zamanlarda çocuğun ihtiyaçlarına karşılık vermek zorlaşabilir, çocuğunuza yasaklar ve kurallar koymak istebilirsiniz. Ev ortamında koymak istediğiniz kuralları bireysel olarak belirlemekten ziyade, günün belirli bir saatinde aile üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenleyebilir, çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim dönemini göz önünde bulundurarak “birlikte” hareket edebilirsiniz.

Çocuğunuzun ailenin bir üyesi olduğu, aile içinde diğer herkes gibi görev ve sorumlulukları olduğu konusunda ona rehberlik verebilir, bu süreçte ev ortamında sağlamak istediğiniz disiplini çocuğunuzla ortak hareket ederek belirleyebilirsiniz. Bu çocuğa fikirlerinin önemsendiği ve önemli olduğu ile ilgili bir geri dönüş verir. Aile ortamında önemli ve değerli olduğunu fark eden bir çocuğun benlik algısı ve gelişimi ile ilgili sağlıklı düşünceler geliştirebileceğini öngörebiliriz. Bu anlamda virüs nedeni ile evde geçirmek durumunda olduğumuz bu dönemi çocuğunuzun kişisel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayabiliceğiniz bir süreç olarak düşünmek ve şekil vermek bizlerin elinde aslında…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMBu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.