• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
Covid-19 pandemisi insanlara neyi gösterdi?

Covid-19 pandemisi insanlara neyi gösterdi?

Covid pandemisi küreselleşen dünyada insanın sadece kendi eylemlerinden sorumlu olmadığının çok çarpıcı bir örneği olmuştur. Çin’in wuhan kentinde ilk vakaları görülen hastalık haftalar içinde binerce kilometre seyahat etmiş ve küresel bir felaket haline dönüşmüştür. İnsanlık tarihinin teknolojik zirvesini yaşayan günümüz insanı bu ani ve ölümcül tehditle karşılaştığında aslında ne kadar aciz olduğu gerçeğiyle de yüzleşmiştir.

İnsan zihni pandemi tehtidine nasıl yanıt verdi? Cevap: İnsan davranışlarının ve düşüncelerinin yönetici organı olan beyin, insanı hayatta tutmak üzerine tasarlanmıştır ve hayatı tehdit eden durumlar karşısında savaş ya da kaç denen mekanizmayı etkin hale getirir. Bu mekanizma günlük hayattaki kısa süreli tehditler için oldukça faydalıdır saldırgan bir köpek gördüğümüzde bu mekanizma sayesinde kaçarız ve hayatta kalırız. Tehdit durumları ortadan kalktığında bu mekanizma da savaş ya da kaç emrini sonlandırır ancak covid gibi süregelen bir tehdit karşısında bu mekanizmada açık kalarak kronik strese neden olur. Kronik stres insanlarda anksiyete, depresyon, panik bozukluk gibi zihinsel bozuklukların yanı sıra yüksek tansiyon, damar sertleşmesi gibi fizyolojik hastalıklara da sebep olur.

Covid sebebiyle hangi yaş gruplarında hangi ruhsal bozukuluklar (hastalıklar) görülebilir? Cevap: Çocuklar ve ergenler bu süreçte anksiyete geliştirirken, iş kaybetme korkusu, salgına rağmen çalışma zorunluluğu gibi sebeplerle yetişkinlerde depresyon gelişebilir ayrıca sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımında artış görülebilir.

Salgın sebebiyle yüz yüze eğitimin yapılamamasının çocukların eğitim durumları ve zihinsel gelişimler üzerinde ne gibi dezavantajları vardır? Cevap: Çocukların sosyal gelişimi açısından okul ve burada kurduğu ilişkiler hayati öneme sahiptir. Pandemi sebebiyle ara verilen yüz yüze eğitim sadece eğitim açısından değil bu sosyal gelişim açısından da çocukları sekteye uğratmıştır. Çevresel uyaranlar ile sağlıklı beyin gelişimini sürdüren çocuklar salgın süresinde eve kalarak bu uyaranlardan da mahrum kalmıştır. Ayrıca yapılan pedagojik çalışmalar aynı fiziksel ortamı paylaşmanın uzaktan eğitime nazaran öğrenme üzerinde çok daha olumlu sonuçlar doğurduğunu ortaya koymuştur.

Salgının ve salgına karşı alınan önlemlerin yaşlı bireyler üzerindeki psikolojik etkisi nelerdir? Cevap: Yaşlı bireylerin bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetme riski diğer yaş gruplarından çok daha yüksektir. 2 aya yakın uygulanmak zorunda kalınan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı özellikle yaşlı vatandaşlarımızın ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakmıştır. Hem salgından risk grubu olarak en çok etkilenen yaş grubu olmaları hem de bir nevi zorunlu ev hapsi sebebiyle dert paylaşacak, tabiri caizse kafa dağıtacak eylemlerden yoksun kalmaları sebebiyle bu vatandaşlarımız salgının ana mağdurlarındandır.

Son dönemlerde tedbirlere uyulmadığı ve vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiği görülmektedir. Bunun bireylerin psikolojik durumları açısından açıklaması ne olabilir? Cevap: İnsanlar belirsizliklerden hoşlanmayan ve bunları ortadan kaldırıp net bir şekilde önünü görmek isteyen canlılardır. Covid pandemisinin başlarında bir kaç ay içinde biteceği, tedavi bulunacağı ya da yaz mevsimiyle beraber etkisini kaybedeceği söylentileriyle insanlar bir süre tedbirlere sıkıca bağlı kaldı ancak aradan geçen sürede pandeminin hız kesmeden sürmesi insanların bu öngörülemezlikten bıkmasına ve psikolojik savunma mekanizmalarından bastırma yoluna giderek salgın hiç yokmuş gibi davranmasına yol açtı artan vakalarda bunun sonucunda ortaya çıkmış olabilir.

Okula başlayacak olan Anaokulu ve 1. Sınıf çocuklarına hijyen kurallarını öğretirken ve bunları uygularken nasıl bir tutum sergilemeliyiz? Cevap: Öğrenme süreci evrensel olarak tüm canlılarda benzerlik gösterir ve bir davranışın öğrenilip pekiştirilmesi için ödül olmazsa olmazdır. Bu yaş grubundaki çocuklarımıza uymaları gereken hijyen kuralları açık ve görsel olarak sunulmalı, uygun davranışı gösteren çocukların davranışı pekiştirmesi için sözlü olarak veya sembolik nesnelerle ödüllendirilmelidirler. Ayrıca çocuklara bu kuralları öğreten ilgililerin de çelişkiye sebebiyet vermemek için kurallara harfiyen uymaları önemlidir. Anektod yoluyla öğrenme de çok başaılı bir yöntemdir. Çocuklara hijyen kurallarına uyulmamasının olası sonuçları onları aşırıyı korkuya sevk etmeyecek şekilde hikayeleştirilip anlatılabilir.

Uzman Psikolog Melike Şeker Cinbay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMBu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.