Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör)
Bilimin Kafa Karıştıran Bir Başka Keşfi: Meğer Dilimizle Koklayabiliyormuşuz!

Bilimin Kafa Karıştıran Bir Başka Keşfi: Meğer Dilimizle Koklayabiliyormuşuz!

Gün geçmiyor ki bir garip bilimsel keşif daha yapılmasın. Şimdi de neremizle kokladığımız gerçeği değişikliğe uğrayacak gibi. Koku duyumuz ile ilgili geçtiğimiz haftalarda oldukça ilginç bulgulara rastlandı. Şimdi dilinizi çıkarın ve bu haberi koklayın.

Koku duyularımıza ait alıcılar aslında sadece burunda yer almayabilir, hatta tatlı, tuzlu vb. tatları deneyimleme sürecimiz aslında burundaki koku alıcılarından değil de dilimizden başlıyor.  Üstelik bu araştırmayı yapan bilim adamı ise bir Türk!

Monell’de çalışan doktor Mehmet Hakan Özdener, 12 yaşındaki oğlunun yılanlar dillerini koku almak için mi dışarıya çıkarıyor sorusu üzerine araştırmasına başlıyor.Tat alma hücrelerini inceleme altına alan ekip, aynı hücrelerin aynı zamanda koku duyusuna ait sensörlere de sahip olduğunu keşfediyor zamanla. Buradan yola çıkarak da, dile ulaşıyorlar.

Tat ve koku duyularının buluştuğu orta nokta

Tat ve koku duyularının buluştuğu orta nokta
Bilindiği üzere yiyeceklerle ilgili ilk his tat duyusu ile başlar. Fakat görünen o ki aslında ilk iş koku ile başlıyor ve dilden başlıyor. Yani dildeki koku sensörleri sayesinde yiyeceklerdeki tatlara ait kokuları alabiliyoruz.Bu da demek oluyor ki koku duyusu aslında burundan beyine iletildiğinde değil, dilde başlıyor. Bulguları kullanarak obezite ve diyabet gibi rahatsızlıkların mücadelesinde büyük bir yol kat edebiliriz diyor Özdener.

Kaynak: https://onedio.com/haber/bilimin-kafa-karistiran-bir-baska-kesfi-meger-dilimizle-koklayabiliyormusuz-874304

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

REKLAM ÖDEMELERi İÇİN: Yasin Asma HALKBANK IBAN: TR 93 0001 2009 1620 003Y 1028 98
KİTAP ÖDEMELERI İÇİN: Yasin Asma HALKBANK IBAN: TR 93 0001 2009 1620 003Y 1028 98
POSTA ÇEKI HESAP NUMARASı: Yasin Asma: 503 94 90 (isim teyidi yapınız)Bu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.