Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
RU’YET HAKKINDA BİR İKİ KELAM

RU’YET HAKKINDA BİR İKİ KELAM

Ru’yeti hilal konusu fıkhın konusu olduğu kadar siyasetin de konusudur.

Hadislerin bize aktardığı kadarıyla çıplak gözle gözlemlemenin takvaya daha yakın olduğu gibi bir kanaat varsa da, odönem toplumlarının okuma yazma bilmemesinden kaynaklanan bir çözümdü bu.
o toplumların içerisinde toplam okuma yazma bilenlerin sayısının iki elin parmaklarını geçmeyecek olmasından kaynaklanan bir çözüm anlamında ru’yet tavsiye edilmiştir.
hatta emredilmiştir.

ruyetin, gözlemin çıplak gözle yapılması gerektiğine dair neden ise; o günün şartlarında hesap yapma tekniği nin gelişmemiş olmasıdır.

Şayet günümüzde meteorların dünyamıza ve hatta başka gezegenlere çarpacağına dair hesapların ay gün saat hatta dakikası tutuyor ise kanaatimce hesap ilede ayın hareketlerinin hesap ile öngörülmesi yani oruç/bayram gününü tayin etmenin olabileceği yönünde açık kapı bırakmakda fayda var.

Bugün suud’un müslümanların gözündeki değeri tüm müslümanlarca bilinmektedir.
Suudi yönetimi bu işi en iyi kendilerinin yapabileceğini ifade etmektedir.

şii müslümanlar sünnileri yeterli görmemekte sünnilerde şia’yı söz söyleme yeterliliğine sahip görmez.
Türkiyede ‘takvim kanunu’ nedeniyle takvime rağmen gün tayin edilemeyeceğine göre diyanet tarafından asla konuya dair ters bir görüşün sarfedilmediğini
Görmekteyiz.
Işin böylesine trajik komik ve üzücü siyasi bir tarafıda vardır.

En doğrusunu allah bilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMBu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.