Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
Hastalığa farkındalık için organlarını bağışladı

Hastalığa farkındalık için organlarını bağışladı

Sakarya’da yaşayan 61 yaşındaki ALS hastası Hüsnü Yontar, hastalık hakkında farkındalık oluşturmak için organlarını bağışladı.

Hastalığa farkındalık için organlarını bağışladı

Serdivan ilçesinde oturan Yontar, 4,5 yıldır ALS hastalığıyla mücadele  ediyor. Hastalığa yakalandıktan sonra pes etmeyen ve mücadelesini sürdüren  Yontar, hastalığa dikkati çekmek için organlarını bağışlama kararı aldı. ALS  hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak için daha önce de bisiklet yarışması  düzenleyen Yontar’ın hedefinde eğitmen eşliğinde paraşütle atlamak var.

 “Bu hastalığın ilacı moral”

Hüsnü Yontar yaptığı açıklamada, yaklaşık 4,5 yıldır  ALS hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi. Her şeyden önce moralini yüksek  tutmaya çalıştığını anlatan Yontar, “Bu hastalığın ilacı moraldir. Moral bozuk  olursa hastalık ilerliyor. Moral düzgün olursa hastalık yavaşlıyor.” dedi.

Japonya’da ALS hastaları için çıkan ilacı kullanmak için Türkiye’den  giden ilk kişi olduğunu ve 4 ay tedavi gördüğünü aktaran Yontar, tedavi sürecinin  Türkiye’de devam ettiğini belirtti.

Yontar, tedavisinin dışında kalan zamanını evde geçirdiğini dile  getirerek şöyle devam etti:

“Asansörler bozuk olduğunda dışarı çıkamıyorum. Evde hapisim. Zaten  yarın öbür gün boğazıma delik açıldığında yatağa mahkum olacağım. Gönül istiyor  ki bu sıcak havada akşamları çıkıp dolaşayım. Daha önce kentteki bir parkta  işletmecilik yapıyordum. Orasını kapattıktan sonra Marmaris’e yerleştim.  Doktorlar, bu hastalığa yakalanınca büyük hastanelerin olduğu şehre yerleşmemi  tavsiye ettiler. TekrarSakarya’ya gelip yerleştim.”

“En çok yürümeyi özledim”

ALS hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak için harekete geçtiğine  işaret eden Yontar, şunları söyledi:

“ALS’yi insanlara nasıl duyurabilirim diye düşündüm. Geçmişte  Adapazarı’nda girişimlerimle bisiklet yarışması düzenledik. Başka neler  yapacağımı düşünüyorum. En son aklıma gelen iki konu var, biri organlarımı  bağışlamak oldu, ikincisi de bana imkan verseler gökyüzünden paraşütle atlamak  istiyorum. Bunu da İstanbul’da dernek başkanımıza bizzat ilettim. Gönüllü olarak  hoca eşliğinde atlamak istediğimi söyledim.”

Konuşmasında gözyaşlarına hakim olamayan Yontar, en çok yürümeyi  özlediğini aktararak “Hareketli bir insandım, oturmayı bilmezdim. Onu özledim.  Yemek yiyemiyorum. Secdeye gidemiyorum, namaz kılamıyorum. Organlarımı  bağışladım. İstiyorum ki öncü olayım, hasta olanlar organlarını bağışlasın.  Bunlar güzel şeyler, içimden geliyor. Yaşamayan bilmiyor.” dedi.

Yontar, ALS hastalarına saygı ve ilgi gösterilmesini, hastalıkla  ilgili ülke genelinde yürütülen araştırma komisyonu faaliyetlerinin  derinleştirilmesini beklediğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMBu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.