• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
   Web dizaynda çözüm ortağınız YASİN ASMA (Sadece Whatsap) 0505 YSN ASMA    SAĞLıK HABERLERINI alabileceğiniz www.saglikhbr.com a HOŞGELDINIZ..... SAĞLIKÇI yazarlarımız ile Yenilikleri FARKEDECEKSİZ..... Saygılarımla. Yasin Asma (Editör).....    DİĞER SİTELERİMİZ: www.yasinasma.com - www.alshastaligi.net - www.medyasin.com - www.asmkitap.com - www.saglikhbr.com - EDİTÖR Als Hastası Yasin Asma - Whatsap Özel Numaram 0505 YSN ASMA - 0505 976 27 62 - Yasinasma@gmail.com - face/yasinasmaa - Youtube/Yasin Asma
Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Sivrisinek ısırığı nasıl geçer?  

Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Sivrisinek ısırığı nasıl geçer?  

Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Sivrisinek ısırığı nasıl geçer?
Havaların ısınması ile beraber artan böcek ısırıkları hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Bazı böcekler gözle görülür şekilde ısırsa da kimisinin ne zaman ısırdığı belli olmaz. Enfeksiyonlu virüslere neden olan bu ısırmalar, bölgenin tahribatına sebebiyet verir. Peki hangi böcek ısırığı nasıl olur? Sivrisinek ısırığı nasıl geçer? Haberin detayında ısırmalara dair her şeyi bulabilirsiniz.
Yaz aylarında daha sık yaşanan böcek ısırığı ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Böyle durumlarda önemli olan hangi böceğin nasıl ısırdığıdır. Çoğu zaman tam olarak hangi böcek tarafından ısırıldığını tanımlamak oldukça zor bir hal alır. Bu durum da tedavinin gecikmesine sebebiyet vermektedir. Ancak bu durumun önüne geçilebilir. Her ne kadar ısırıklar birbirine benzese de gösterdikleri belirtiler aynı değildir. Havaların ısınması ile en çok artan ısırık ise sivrisinektir. Isırılan bölgenin şişmesi sertleşmesi, kaşınması ve kabarması gibi belirtilerle kendini gösterir.

hangi böcek ısırığı nasıl olur

BÖCEK ISIRMALARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Vücuda giren enfeksiyonlu hücreler genellikle bağışıklık sistemini etkiler. Bu yüzden vücut antikor üretmeye başlayınca, vücut ısınmaya başlar.

 Enfeksiyon alerjik reaksiyonlara neden olduklarından boğazların şişmesine bu da yutkunma güçlüğüne neden olur.

– Sinir hücrelerinin hasar alması şiddetli baş ağrılarına ve vücut yorgunluğuna sebebiyet verir.

 Kan basıncının düzensizleşmesini sağlayan mikroplar, hızlı kan akışını sağlar bu da kalp ritmini bozar.

 Akabinde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler devam eder.

sivrisinek ısırığısivrisinek ısırığı

HANGİ BÖCEK ISIRIĞI NASIL OLUR?

EŞEK ARISI

Eşek arısı ısırığı normal arı ısırığından daha fazla canınızı acıtır. Eşek arısının ısırdığı bölge hemen kabarır ve kırmızı bir renk alır. Eşek arısının ısırığının en önemli farkı ise kulak ve dudaklarınızın morarıp, solunum probleminin ortaya çıkmasıdır. Bu durum karşısında bir uzmana danışmalısınız.

eşek arısıeşek arısı

ATEŞ KARINCASI

Açık kahve renkli karıncaların ısırması zehirli olduğundan ciddi alerjik şoklara neden olur. Isırık sonrası cilt tahrişi, aşırı kaşınma ve dökülme gibi belirtilerin yanı sıra nefes alıp verme problemi ortaya çıkar.

ateş karıncasıateş karıncası

KARASİNEK

Karasinekler insan kanı içerek beslenen hayvanlardır. Isırdığı bölgede kırmızı küçük nokta oluşur. Zamanla bu nokta iltihaplı bir kabarcığa dönüşür. Karasinekler birçok farklı hastalık taşıdıklarından ısırılma sonrası bir doktora görünmekte fayda var.

kara sinekkara sinek

TAHTA KURUSU

Sivrisinek ve pire ısırıklarına benzeyen tahta kurusu ısırığını ayırt etmenin tek bir yolu vardır. Tahta kurusu aynı bölgede bir yol izliyormuş gibi bir kaç defa ısırır. Ciltte aşırı kaşınma ve kanamaya neden olur.

tahta kurusutahta kurusu

ARI 

Arı ısırığı çok tehlikeli değildir. Ancak arı ısırığına alerjisi olan bazı ilar için bu durum çok kötü sonuçlara neden olabilir. Arı soktuğu bölgede iğnesini bırakır ve o bölgenin ödem toplamış gibi şişmesine sebebiyet verir.

arı arı

KENE

Kene ısırığı, ölümle sonuçlanan ciddi böcek ısırmalarından biridir. Keneler ısırdıkları insan vücudunda günlerce yaşayabilir. Ateşlenme, kusma ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Erken müdahale edilmediğinde bağışıklık sistemini zayıflatarak ölüme neden olur.

kenekene

SİVRİSİNEK ISIRIĞI NASIL GEÇER?

Sivrisinekler her yere kondukları için belirli bir virüs vücuda enfekte etmez. Birden fazla enfeksiyonu vücuda aktardığı için ciddi cilt ve sağlık sorunlarına neden olur. Bazılarını sivrisinekler hiç ısırmak bazılarının hastalanmasına sebebiyet verir. Sivrisinek balon gibi bölgeyi kabartır. Enfeksiyon hızla yayıldığı için önüne geçmedeki en etkili yöntem buz kompresidir. Daha sonra enfeksiyonun yakıcılığını azaltmak için ılık çay torbası konulmasından fayda var. Kaşıntının tahribatını azaltmak için antimikrobiyal özlü kremler ya da limon gibi doğal ilaçlar sürülebilir. Bölgenin yumuşak kalması için kozmetik ürünler yerine daha dola aleo vera jeli .

sivrisinek ısırığı nasıl geçer

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

REKLAM ÖDEMELERi İÇİN: Yasin Asma HALKBANK IBAN: TR 93 0001 2009 1620 003Y 1028 98
KİTAP ÖDEMELERI İÇİN: Yasin Asma HALKBANK IBAN: TR 93 0001 2009 1620 003Y 1028 98
POSTA ÇEKI HESAP NUMARASı: Yasin Asma: 503 94 90 (isim teyidi yapınız)Bu web sitesi hiçbir Hareket kabiliyeti olmayıp
Sadece Gözlerini oynatabilen ALS HASTASI YASİN ASMA tarafından GÖZLERİYLE hazırlanmıştır.